26. 5. – Závěrečný workshop pro cílové skupiny

V Jihlavě jsme uspořádali závěrečný workshop projektu s názvem: „Zemědělství a Ekosystémové služby – Vzájemná podpora a respekt“. Workshop jsme naplánovali pro zástupce všech tří oslovených skupin (zemědělce, státní správu a učitele). Tito zástupci se po úvodních přednáškách aktivně zúčastnili skupinové práce. Tento model semináře měl velice kladný ohlas od většiny účastníků. Zazněly zde například následující podněty:

„Dle mého názoru by pro zlepšení vzájemné komunikace mezi státní správou a zemědělci bylo vhodné uspořádat odborné workshopy či polní dny společně pro obě skupiny pro zvýšení odborných znalostí i praktických poznatků u obou skupin. To znamená, aby tyto semináře byly přímo šité na míru podle požadavků/zájmů obou skupin na základě jejich vyjádření (emailová anketa ze strany potenciálních pořadatelů workshopu). Např. pořádání semináře na téma, jak zemědělci mohou zlepšit vodní režim krajiny nebo biodiverzitu, vodoochranné, půdoochranné osevní postupy apod. Pokud úředníci pochopí odbornou stránku problematiky, přispěje to k lepšímu nastavení zemědělské politiky a při kontrolách hospodaření na zemědělské půdě.“

„Nutné je pro zemědělce přežít. Poslední 3-4 roky nebyly v zemědělství vůbec špatné. Když budu dělat ekologické zemědělství, dostanu více peněz. Je to o politice, ale ne o zdravém rozumu! Rozdílné ceny a nestabilita – to jsou současné problémy v zemědělství.“ (zemědělec z kraje Vysočina).

Podnětné byly dále reakce farmářů na otázky, týkající se nastavení dotací a legislativy v zemědělství. Přibližně polovina dotázaných farmářů vnímá současné nastavení dotací pro zemědělce jako nevhodné (!!!) a další třetina respondentů měla k nastavení dotací neutrální postoj.

U skupiny úředníků státní správy bylo na základě vyhodnocení dotazníků zjištěno, že odpovědi na otázky, související se stávající a vznikající legislativou a koncepčními materiály a se vzděláváním zemědělců, měly nadpoloviční většinou neutrální odpovědi.

Dle postřehů pedagogů a vyhodnocených dotazníků jsme shledali, že chlapcům připadá logické půdu chápat především vzhledem k produkci potravin. Dívky zaměřují svoji pozornosti spíše na výživovou hodnotu (zdravé stravování).

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s